Poezja wolności z repertuaru P.Gintrowskiego w rockowym wydaniu-zespół Łukasz Drapała&Chevy
Dekadencja Nowy Browar ul. Partyzantów 2

 

 

40/70 GINTROWSKI - Poezja wolności z repertuaru Przemysława Gintrowskiego w rockowym wydaniu.

Chcąc uczcić pamięć ofiar oraz walczących o nową Polskę, zespół Łukasz Drapała & Chevy pragnie przypomnieć największe utwory barda solidarności Przemysława Gintrowskiego, zwrócić uszy szerokiej publiczności na przekaz i muzykę, która miała wpływ na nastroje pokolenia w trakcie ostatnich wielkich transformacji politycznych na zakręcie historii. Zaskakujące jest, jak wiele z tych treści jest dziś wciąż aktualnych. Najlepszą ku temu okazją będzie specjalny, premierowy koncert w ramach obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

„40/70 Gintrowski” to specjalne projekt muzyczny szczecińskiego zespołu Łukasz Drapała & Chevy, prezentujący twórczość Przemysława Gintrowskiego w nowej, pozwalającej dotrzeć do szerokiego grona odbiorców stylistyce, przygotowany z okazji obchodów 40-lecia wprowadzenia stanu wojennego oraz 70. rocznicy urodzin artysty. Płyta nie będzie kolejnym zbiorem coverów, a specjalnym i wyjątkowym hołdem dla wybitnego barda i jego muzyki. Wybrana stylistyka oraz rok wydania płyty są nieprzypadkowe. Przemysław Gintrowski nigdy nie ukrywał sympatii do rockowej, a nawet metalowej muzyki. Propozycja nowych aranżacji największych przebojów artysty jest więc próbą ukazania tej rockowej część duszy Gintrowskiego. To nie tylko ukłon w stronę jego gustów muzycznych, inspiracji, lecz także swojego rodzaju zabawa w "co by było, gdyby?...". Płyta z największymi przebojami jest również spełnieniem marzenia kompozytora. Marzenia, którego realizację przerwała śmierć. Na płycie gościnnie zaśpiewała córka artysty – Julia Gintrowska, nadając całemu projektowi wymiar ponadpokoleniowy. 

Oficjalny patronat nad płytą objęła Agnieszka Gintrowska – żona artysty.

Partnerami projektu są Województwo Zachodniopomorskie i Gmina Miasto Szczecin w ramach Mecenatu Kulturalnego Miasta Szczecin.

 

PRZEMYSŁAW ADAM GINTROWSKI

Polski kompozytor, pieśniarz, kompozytor muzyki filmowej, inżynier, nauczyciel i wykładowca. Bard opozycji demokratycznej czasów PRL. Współtwórca  słynnego trio z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim. Laureat wielu prestiżowych nagród i odznaczeń. Urodził się 21 grudnia 1951 w Stargardzie, zmarł 20 października 2012 w Warszawie.

 

ŁUKASZ DRAPAŁA & CHEVY

Zespół powstał w 2017 roku w Szczecinie z inicjatywy wokalisty Łukasza Drapały i gitarzysty Tomka Jóźwiaka, którzy są również autorami wszystkich kompozycji. Skład uzupełnia multiinstrumentalista Maciej Cierlecki. Chevy świetnie czuje się zarówno w małych, klubowych przestrzeniach, jak i na dużych festiwalowych scenach (m.in. Pol'and'Rock Festival, Spring Break Festival, Woodstock Ukraina, Żagle 2021, Dolański Gróm, Bies Czad Blues, Wild Fest). W roku 2019 ukazał się ich debiutancki album pod tytułem "Potwory". W trakcie nagrywania płyty zespół współpracował m.in. ze Zbigniewem Hołdysem, Grzegorzem Skawińskim, Andrzejem Puczyńskim, Tomaszem „Kasprolem” Kasprzykiem, Tomaszem „Zedem” Zalewskim, Andrzejem Karpem. Utwory takie jak „Król”, „Homini”, „Contra”, „Nienawidzę”, „Farbowane lisy” gościły na największych rockowych listach przebojów w Polsce (m.in. Turbo Top, Aferzasta, Parada Przebojów), przez wiele tygodni zajmując wysokie pozycje. Chevy promując albumu „Potwory” odwiedziło ponad 25 polskich miast, ale również Czechy, Ukrainę, Belgię i Szkocję. Jednym z sukcesów grupy była nominacja numeru „Król” do przeboju roku 2017 Antyradia. Łukasz Drapała & Chevy zostali wybrani Zespołem Roku w plebiscycie Fabryki Zespołów, jednego z największych portali muzycznych w Polsce, a także laureatami wielu konkursów muzycznych. W 2021 roku w grudniu ukaże się drugie wydawnictwo zespołu poświęcone twórczości Przemysława Gintrowskiego z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego oraz 70. rocznicy urodzin wybitnego artysty.

 

20211130_134132.jpg