WIECZÓR LITERACKI - SPOTKANIE ZE STANISŁAWEM TYMEM
Duża Scena

"Urodziłem się przed wojną, która wybuchła, gdy miałem dwa lata. Wraz z całym narodem wziąłem zatem udział w tej wojnie, którą po sześciu latach wygrałem. Wtedy rozpocząłem, również z całym narodem, walkę o zwycięstwo socjalizmu. Po mniej więcej pięćdziesięciu latach walkę tę przegrałem – również wraz z całym narodem. Mam więc w swoim życiu jedną dużą wygraną i jedną dużą przegraną. Cała reszta to przyczynkarstwo."

Stanisław Tym


Stanisław Tym to satyryk, felietonista, aktor estradowy, reżyser, scenarzysta, komediopisarz, autor skeczy, rysownik. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci na polskiej scenie i estradzie.Współscenarzysta, autor dialogów i aktor wielu filmów Stanisława Barei, na czele z kultowym i wciąż na nowo odkrywanym "Misiem". Autor sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych, współtwórca i wykonawca telewizyjnych programów rozrywkowych. Autor m.in. sztuk "Kochany panie Ionesco", "Rozmowy przy wycinaniu lasu", "Mississippi". Stały, długoletni felietonista tygodnika "Wprost" (1991–1999), "Rzeczpospolitej" (1999–2006) i "Polityki" od 2006 roku.


Jan Kobuszewski powiedział o Stanisławie Tymie: „Staś Tym jest w dziesiątce najważniejszych komediopisarzy od początku istnienia teatru polskiego – obok Fredry, Blizińskiego, Bałuckiego, Słonimskiego, Mrożka – i chwała mu za to."Prowadzenie: Andrzej Skrendo